Štandardy v gastroenterológii.
Minimálne potrebné vybavenie gastroenterologickej ambulancie.
Bunganič
Je obdobie reforiem zdravotníctva a s reformou prichádzajú nové podnety, potreby a pravidlá.
Vznikajú nové pracoviská a kvalita ich vybavenia je často závislá na ekonomických faktoroch a aj na informáciách o potrebnom vybavení. Do dnešných nie je v odbore gastroenterológia vyhláškou stanovený štandard vybavenia pre ambulancie dospelých ani detí, ale existuje niekoľko návrhov na minimálne potrebné vybavenie odbornej ambulancie.
K problémom vybavenia ambulancii špecialistov prebehli diskusie na viacerých fórach, napríklad v Hoteli Permon vo Vysokých Tatrách pred troma rokmi, pri ktorých sa zúčastnili poprední slovenskí gastroenterológovia.
Z dostupných materiálov vyberám :
V zmysle prílohy č. 1 Vyhlášky MZ SR č. 40/1997 Z. z. z 25.10.1996, tretia časť, Ambulancie odborných lekárov, v zásadách podľa písm. a) Ambulancia interného lekára sa text preberá a dopĺňa o nasledovné :
Ambulancia gastroenterológa, detského gastroenterológa, pracoviska digestívnej endoskopie a abdominálnej sonografie :
Ods. 1) Personálne vybavenie :
a) kvalifikovaný lekár 1
Kvalifikovaným lekárom je lekár s atestáciou v medicínskom odbore gastroenterológia, detská gastroenterológia. Kvalifikovaným lekárom výnimočne môže byť i lekár s druhostupňou atestáciou v základnom odbore interné lekárstvo, pediatria a chirurgia, ktorý pracoval v danej oblasti aspoň 5 rokov na úväzok 0,5 a vyšší s kvalifikáciou pre diagnostické a terapeutické výkony digestívnej endoskopie, a ktorý hodnoverne doloží splnenie požiadavky odborného zamerania a dostatočnej klinickej praxe v zmysle odborného usmernenia MZ SR – „Vykonávanie gastroenterologických diagnostických a liečebných metód – odborné usmernenie č. 4443/1996-Vi, zo dňa 5.11.1996, zverejnené vo Vestníku MZ SR, č. 17-18, 18.12.1996
b) kvalifikovaná zdravotná sestra 1
Iný lekár môže vykonávať výkony digestívnej endoskopie v rámci školenia len pod priamym dohľadom kvalifikovaného lekára, ktorý spĺňa podmienky dané vyhláškou a na akreditovanom pracovisku. V takom prípade opatria školiaci sa lekár a kvalifikovaný lekár správu z vyšetrenia svojimi podpismi a pečiatkou zdravotníckeho zariadenia, v ktorom sa vyšetrenie vykonalo. Takáto správa je hodnoverným dokladom pre posudzovanie splnenia podmienok k získaniu odbornej spôsobilosti pre samostatné vykonávanie digestívnej endoskopie. Výkony pre zdravotné poisťovne vykazuje pracovisko kvalifikovaného lekára. Lekár s atestáciou z pediatrie alebo internej medicíny alebo chirurgie I. stupňa, je povinný doplniť si k oprávneniu vykonávať výkony digestívnej endoskopie atestáciu v nadstavbovom špecializačnom odbore detská gastroenterológia, resp. gastroenterológia.
Ods. 2) Materiálno-technické vybavenie :
• Priestorové vybavenie ambulancie – za minimálne priestorové vybavenie sa považuje ambulancia s prípravovňou 18 a 16m 2 a čakáreň, ktorá je často spoločná s inými ambulanciami polikliniky.
• Základné vybavenie ambulancie je u všetkých odborných ambulancii interného typu rovnaké a je dané vyššie uvedenou vyhláškou 40/ 1997 Z. z..
• Ďalšie vybavenie tvorí :
- flexibilný gastroskop 1
(nie je nevyhnutnou súčasťou detskej gastroenterologickej ambulancie, zriaďuje sa podľa predpokladaného rozsahu poskytovaných služieb)
- flexibilný kolonoskop 1
(nemusí byť v detskej gastroenterologickej ambulancii)
- zdroj studeného svetla a stlačeného vzduchu k endoskopom 1
(ak je súčasťou poskytovaných služieb gastroskopia alebo kolonoskopia)
- odsávačka k endoskopom 1
(ak je súčasťou poskytovaných služieb gastroskopia alebo kolonoskopia)
- elektrochirurgická jednotka k endoskopom 1
(nemusí byť v detskej gastroenterologickej ambulancii)
- rigídny rektoskop 1
- ultrazvuková čistiaca vaňa 1
- stojan na infúzie 1
- vyšetrovací stôl pre endoskopiu so schodíkmi 1
- pojazdný stolík na nástroje a pomôcky 2
- ručný kriesiaci prístroj alebo kriesiaci prístroj s odsávačkou, T tubus 1
- zariadenie na vykonávanie biopsií, na endoskopické zastavovanie krvácania v tráviacom trakte elektrokoaguláciou a opichmi, na injekčnú sklerotizáciu, na endoskopické odstraňovanie polypov v tráviacom trakte a na endoskopické odstraňovanie cudzích telies v množstve podľa potrieb pracoviska lekára (v detskej gastroenterologickej ambulancii len zariadenie na vykonávanie biopsií, ak je súčasťou poskytovaných služieb gastroskopia alebo kolonoskopia)
Doporučené vybavenie tvorí :
• sonografický prístroj pre abdominálnu sonografiu (nie je nevyhnutnou súčasťou pracoviska, zriaďuje sa podľa predpokladaného rozsahu poskytovaných služieb
• osobný počítač s modemom, tlačiarňou a multimediálnym vybavením, zariadenia na záznam, uchovávanie a prezeranie obrazovej (najmä endoskopickej) dokumentácie v rozsahu a v sortimente podľa potrieb pracoviska lekára ako nadštandardné vybavenie (videokamera, videorekordér, televízny prijímač alebo monitor).
• k nepovinnému vybaveniu je možné doplniť miestnosť s odsávaním na čistenie prístrojov, WC, minisklad na zdravotnícky materiál, adaptovaná skrinka na endoskopy, priestor pre ukladanie akcesórii, sanitačná skrinka pre potreby upratovania, archív – najlepšie mimo priestorov pracoviska na skladovanie dlhodobej dokumentácie .
Novobudované pracovisko, musí mať uvedené personálne a materiálno-technické vybavenie pri svojom vzniku, okrem doporučeného vybavenia. Existujúce pracoviská musia spĺňať podmienky od nadobudnutia účinnosti všeobecne záväzného právneho predpisu.
Svoje materiálno-technické vybavenie – okrem doporučeného vybavenia – musia doplniť do 2 rokov od nadobudnutia účinnosti všeobecne záväzného právneho predpisu (novely vyhlášky).
Prax ukazuje vhodnosť budovania gastroenterologických – endoskopických pracovísk v náväznosti na rádiodiagnostické oddelenia a oddelenia intenzívnej medicíny. Rovnako je potrebná väzba na dennú nemocnicu alebo na zdravotnícke zariadenie schopné monitorovať pacientov po diagnostických a liečebných výkonoch najmä s ohľadom na súčasnú preferenciu výkonov jednodňovej chirurgie.