Kolonoskopia je diagnostická a terapeutická metóda na ochorenia hrubého čreva a konečníka.
Diagnostikujú sa ňou nezhubné aj zhubné ochorenia konečníka a hrubého čreva. Terapeuticky sa najčastejšie odstraňujú polypy.
Endoskopia – kolonoskopia
Marko
Kolonoskopia
Pri kolonoskopii ide o endoskopické vyšetrenie hrubého čreva. Kolonoskopia je taktiež diagnostická a zároveň aj terapeutická metóda. Stanovuje sa pri nej typ ochorenia hrubého čreva, odoberá sa vzorka na histologické vyšetrenie. Okrem toho môžeme vykonať endoskopické terapeutické zákroky :
Indikácie na kolonoskopické vyšetrenie :
1, krvácanie z tráviaceho traktu pri tzv. meléne ( čiernej stolici ), pokiaľ bolo gastroskopické vyšetrenie negatívne. Pri krvácaní o ktorom sa predpokladá, že zdroj krvácania je v dolnej časti tráviaceho traktu, pri tzv enterorágii ( odchod čerstvej krvi konečníkom ).
Kolonoskopia je tiež indikovaná pri. pozitívnom vyšetrení na OK ( okultné krvácanie – pomocou tzv. haemocultu ), aj keď nie sú makroskopické ( viditeľné ) známky krvácania
2, bolesti brucha ( v dolnej časti brucha )
3, nafukovanie
4, poruchy pasáže – zhoršujúce sa obstipácie, resp. striedanie zápchy a hnačky
5, tzv. „tužkovitá stolica“
6, tenezmy a odchod hlienov
7, podozrenie na nádorové ochorenie dolnej časti tráviaceho traktu
Kontraindikácie na kolonoskopické vyšetrenie :
- kolonoskopia môže byť kontraindikovaná pri závažných srdcových a pľúcnych ochorenia
- pri podozrení na perforáciu ( prederavenie ) čreva
- závažné poruchy zrážanlivosti krvi
- relatívna kontraindikácia je porucha vedomia
- netolerancia vyšetrenia alebo odmietnutie vyšetrenia zo strany pacienta
Príprava na kolonoskopické vyšetrenie :
Pacienti indikovaní na kolonoskopické vyšetrenie sa musia pred vyšetrením dôkladne pripraviť – vyčistiť hrubé črevo. Je viacero spôsobov, pričom podľa našich skúseností najlepšie výsledky sú s prípravou pomocou 20% MgSO4 alebo pomocou prípravku X-prep, pričom príprava je 2-3 dňová ( napr. pri 2-dňovej príprave pacient jeden deň má len tekutú stravu v zmysle tekutín a prípadne bujónov, ďalší deň užíva podľa rozpisu buď MgSO4, prípadne X-prep a k tomu pije tekutiny v množstve 3-4 litre, prípadne aj viac a ďalší deň ide pacient na kolonoskopické vyšetrenie ). Uvedená príprava je možná ambulantne. Pri výrazných poruchách pasáže môže byť táto príprava modifikovaná podľa stavu pacienta, prípadne sa príprava vykoná v lôžkovom zariadení pod kontrolou zdravotníckeho personálu. Pri určitých terapeutických zákrokoch sa vyžadujú hemokoagulačné vyšetrenia.
Terapeutická kolonoskopia :
Kolonoskopia slúži okrem diagnostiky ochorení hrubého čreva a prípadne terminálneho ilea aj na terapeutické zákroky v hrubom čreve, ako napr. :
- ošetrenie krvácajúcej lézie
- polypektómiu – odstránenie slizničného výrastku
- dilatáciu stenóz – zúžení lumenu čreva ( napr. po operáciách v oblasti anastomóz )
- argónovú rekanalizáciu pri neoperovateľných nádoroch ( pacient sa môže vyhnúť kolostómii
- aplikáciu stentov pri neoperovateľných nádoroch
- „mukosektómiu“ – odstránenie postihnutej sliznice